Mūzika Atpakaļ

Mūžībā aizgājis leģendārais kordiriģents Gido Kokars

Mūžībā aizgājis leģendārais kordiriģents Gido Kokars

Ceturtdien, 9.martā, vēlu vakarā mūžībā devies leģendārais kordiriģents Gido Kokars, ziņo Latvijas Radio 3 "Klasika". Publiskā atvadīšanās no Gido Kokara notiks 16. martā no plkst. 14.00 līdz 16.00 koncertzālē “Ave Sol”.

Gido Kokars un viņa dvīņu brālis Imants Kokars, kurš aizgāja mūžībā 2011.gada 24.novembrī, dzimuši 1921.gadā Gulbenē.

Gido Kokars bija diriģents, muzikologs, pasniedzējs, vairāku Dziesmu svētku virsdiriģents, Lielās mūzikas balvas laureāts, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas goda profesors, ziņo LETA arhīvs.

 

Viņš sava mūža laikā strādājis ar vairākiem koriem, tostarp ilgus gadus bijis tautas kora "Daile" un Bauskas rajona skolotāju kora "Daina" mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents.

Kokars strādājis Mūzikas akadēmijā kopš 1961.gada - no 1961. līdz 1972.gadam bija akadēmijas vecākais pasniedzējs, no 1972. līdz 1983.gadam - docents, savukārt kopš 1983.gada bijis Mūzikas akadēmijas profesors.

Kokars bijis arī vairākkārtējs Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku, Bauskas rajona koru, Skolotāju koru salidojumu, Rīgas Latgales priekšpilsētas koru, Jūrmalas pilsētas koru un Latvijas Skolu jaunatnes Dziesmu svētku virsdiriģents, vēsta LETA.

Viņa vadītie amatieru kori - Rīgas Pedagoģiskā institūta, vēlāk Latvijas Universitātes jauktais koris ''Daina'', kura ilggadējs vadītājs un arī šo mācību iestāžu mācībspēks viņš bija, vēlāk no šī paša kora atdzimusī izcilā ''Daile'', turpat blakus arī vīru koris ''Auseklis'' - Dziesmu svētkos vienmēr bijuši godalgoto skaitā, guvuši atzinību dažādos, arī starptautiskos konkursos un festivālos, muzicējuši neskaitāmos koncertos.

Kā spilgta zvaigzne pie Latvijas un citzemju mūzikas debesīm dažādos kontinentos mirdzēja Imanta un Gido Kokaru vadītais Rīga kamerkoris ''Ave Sol'', iegūstot pasaules slavu, rosinot komponistus jauniem un interesantiem jaunrades meklējumiem, vēstot cilvēcei par mūsu bagāto dziesmoto tradīciju.

Kokara uguns un daile

Uguns un daile – tās bijušas Gido Kokara koru uzstāšanos raksturīgās krāsas, viņš vienmēr bijis pret remdenību un bezkaislību kora dziedājumā – tā Gido Kokaru raksturojusi mūzikas vēsturniece Lolita Fūrmane.

Gido rokās koris atklājies kā jutīgs, emociju piesātināts un ļoti muzikāls instruments.

Ļoti ilgus gadus Gido Kokars vadījis savulaik ļoti slaveno kori "Daile". Šķiet, arī viņam pateicoties, kora dziedātājos vienmēr bijis kaut kas spīdoliski kvēls un romantiski brāzmains.

„Gido bija kā magnēts. Mēs varējām daudz ko darīt – visādus jokus taisīt un zirgoties, dalīties, bet darbs bija darbs un pret darbu viņš izturējās ļoti nopietni un visiem to asinīs ielika,” atklāja kora ikgadējais dziedātājs Romāns Apsītis.

„Katrā ziņā, ko es vēl tagad novērtēju, ir viņa vienmēr labais garastāvoklis. Varbūt viņam tā nebija, bet, kad viņš nostājās kora priekšā, pirmais bija viņa plašais smaids, baltie zobi viņa tumšajā, iedegušajā sejā, un tas kori kaut kā uzlādēja. Tiešām ļoti patīkama atmosfēra korī valdīja,” stāstīja viņa kora ilggadējā dziedātāja Gundega Kļaviņa.

Viena no pēdējām ļoti īpašajām reizēm, kad Gido Kokars stājās lielā kopkora priekšā, bija Rīgas 810.jubilejai veltītais koncerts Mežaparka Lielajā estrādē, un tam viņš pats bija izvēlējies diriģēt Zigmara Liepiņa dziesmu „Svētī debesīs šo zemi”. Tam meistaram bija savs ļoti stingrs pamatojums.

„Liepiņš ir īsā melodijā tik daudz pateicis. (..) Un man šī sakarā izveidojies uzskats, ka visa dziedātāja saime Latvijā ir reliģioza un mūsu reliģija ir brīvība. Lūk, šī dziesma ir brīvības reliģija. Es it kā sajūtu, ka visa mūsu Dziesmu svētku draudze ir brīvības reliģijas draudžu saiets Mežaparkā,” toreiz sacīja leģendārais kora diriģents.

Gido Kokars kādreiz teicis, ka katrs cilvēks nāk pasaulē, lai kaut ko piepildītu, atrastu. Viņš pats bija atradis sevi koru spēkā, gribā un sirdij pāri plūstošā Latvijas mīlestībā.

Kokars: Visu mūžu esmu darījis to, kas man patīk

Resursi internetā: Mūžībā aizgājis leģendārais kordiriģents Gido Kokars

Izsoles

Visas izsoles