Mobilās ziņas Atpakaļ

64% Latvijas iedzīvotāju izmanto viedtālruni

64% Latvijas iedzīvotāju izmanto viedtālruni

E-prasmju nedēļas ietvaros notikušajā Digitālās drošības dienā eksperti iepazīstināja sabiedrību ar aktualitātēm kiberdrošības jomā. Tā, piemēram, Cert.lv un “Duo Labs” dati liecina, ka 92% iedzīvotāju neizmanto tālruņa datu šifrēšanu, bet 34% tālruņa aizsardzībai neizmanto paroles, kas būtiskipalielina iespēja, ka cilvēku sensitīvie dati varētu nonākt svešās rokās.

SIA “Latvijas Mobilais Telefons” apkopotā informācija liecina, ka pēdējos gados krietni pieaudzis viedtālruņu skaits – 2013. gadā vairāk nekā trešdaļai jeb 34% bija viedtālrunis, tad 2017. gadā jau 64%. Tas norāda uz tendenci, ka viedie telefoni izplatās daudz straujāk par iedzīvotāju izpratni un digitālajām prasmēm, kā tos izmantot un lietot droši.

Tāpat Vienotā nozagto un nozaudēto telefonu reģistra informācija, tad pērn Latvijā nozagti vai pazuduši vairāk nekā 20 tūkstoši telefonu, turklāt no tiem 73% nekad netiek atrasti.

Digitālās drošības dienas ietvaros Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija” (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa parakstīja vienošanos par sadarbību kiberdrošības jomā. Sadarbības vienošanās paredz Aizsardzības ministrijas un LIKTA informācijas apmaiņu un konsultēšanos par kiberdrošības politikas jautājumiem un iniciatīvām.

Vienošanās paredz sabiedrības informēšanu par aktualitātēm IT jomā, kā arī informācijas sistēmu drošības nepilnību meklēšanu Latvijas uzņēmumu un privāto institūciju informācijas sistēmās un ziņošanu par atklātajām nepilnībām. “LIKTA sadarbībā ar asociācijas biedriem regulāri strādā pie kiberdrošības stiprināšanas un sabiedrības informēšanas par drošību digitālajā vidē. Latvijas līdzšinējie soļi kiberdrošības jomā tiek atzinīgi novērtēti arī Eiropas un starptautiskā līmenī. Esmu pārliecināta, ka šis memorands un tajā noteikto mērķu īstenošana Latvijas digitālo drošību pacels vēl augstākā līmenī,” stāsta LIKTA prezidente Signe Bāliņa.

 

Zaķusalas TV tornī notiekošajā Digitālajā drošības dienānorisinājās vairākas diskusijas par sabiedrībai aktuālām tēmām kiberdrošības jomā. Piemēram, informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" eksperti par savām 2017.gada prioritātēm ir izvēlējies mobilo incidentu izpēti un lietu interneta iekārtu drošību. Ja aizvadītajā gadā izplatītākais kiberapdraudējums Latvijā bija šifrējošie izspiedējvīrusi, tad šogad sagaidāms kiberuzbrukumu daudzveidības pieaugums.

Tieši mobilā drošība un lietu internets bija galvenās tēmas Digitālās drošības dienas laikā. Atklāšanas sesijā “Ieskats Latvijas digitālās drošības vidē” piedalījās LR Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, LIKTA prezidente Signe Bāliņa, LR Aizsardzības ministra Valsts sekretārs Jānis Garisons, Cert.lv vadītāja Baiba Kaškina, filozofs un publicists Artis Svece, kuri sīkāk apsprieda kiberdrošības stratēģiju Latvijā, tāpat tika prezentēti dati par drošību un sniegti ieteikumi gan sabiedrībai, gan uzņēmējiem par to, kā pilnveidot savas zināšanas digitālo risku un drošības jomā.

“Teju ik dienu informatīvajā telpā izskan informācija par kiberdraudiem gan visai ikdienišķās situācijās, gan valstiskā mērogā. Tas sabiedrībai var radīt divejādu ietekmi. Pirmkārt, radīt iespaidu, ka viss, kas ir digitāls, ir nedrošs, vai gluži otrādāk – tā kā ziņojumu par iespējamām ievainojamībām ir tik daudz, sabiedrībā šie sarkanie brīdinājuma signāli var radīt pieradumu, kam var nepievērst uzmanību. Digitālā drošības diena notika Zaķusalas TV tornī un šī izvēle nav bijusi nejaušība. Tieši TV tornis valstij nozīmīgos brīžos ir bijis stratēģisks objekts, kas, neskatoties uz apstākļiem, ir nodrošinājis iedzīvotājiem iespēju būt informētiem, brīviem un neatkarīgiem savos lēmumos un rīcībā. Šodien, kad rīcība vairs nav tikai fiziska, bet arī virtuāla, TV tornis, kā Baltijā nozīmīgākais elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēju kolokācijas punkts, uzņēma Latvijas labākos IT drošības ekspertus, lai skaidrotu, brīdinātu un palīdzētu digitālās sabiedrības pilsoņiem būt ne tikai brīviem, bet arī drošiem savā rīcībā,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

“Pēdējo gadu laikā iedzīvotāju zināšanas kiberdrošības jomā ir būtiski uzlabojušās. Tas nozīmē zinošāku un atbildīgāku sabiedrību, un reizē arī izaicinājumu kibernoziedzniekiem, kas ķeras pie arvien jaunām, izsmalcinātākām metodēm. Lai sevi pasargātu, mums ir virkne rīku, kas ikdienā palīdz justies drošākiem kibertelpā, taču pilnvērtīgai drošībai nevajadzētu paļauties tikai uz tiem. Būtisks drošības aspekts ir saprātīga rīcība – apstājies un padomā, pirms spied. Un jāatceras, ka nepietiek ar viena rīka lejupielādēšanu vai konkrētas metodes apgūšanu, lai saglabātu drošību ilgtermiņā. Tam ir nepieciešams nepārtraukti mācīties un attīstīties – kiberdrošības tas ir process,” uzsver Baiba Kaškina, CERT.LV vadītāja.

“Pieaugot attālinātās saziņas iespējām, cilvēkiem ārpus darba telpām jākļūst apzinīgākiem digitālās vides lietotājiem. Latvijā 41% cilvēku mēdz izmantot datoru darba vajadzībām ārpus darba telpām – puse strādā mājās, teju piektdaļa komandējumos, katrs desmitais kafejnīcā un katrs ceturtais citā vietā. Iznesot darba ierīces ārpus darbavietas, neaizsargātā vidē līdzi iznesam arī uzņēmuma un klientu personīgos datus, reizēm konfidenciālu biznesa un sadarbības partneru informāciju. Vai darbinieks zina drošas digitālas uzvedības pamatprincipus? Vai viņš zina, kā aizsargāt ierīces? Nereti arī pats uzņēmuma vadītājs to nezina un neseko līdzi. Latvijas uzņēmuma vadītāju pamatzināšanas par šiem jautājumiem ir katastrofāli zemas, viņi pat nesaprot, ko prasīt no sava IT speciālista,” stāsta Digitālās drošības alianses vadītāja Marta Krivade.

Prognozes liecina, ka turpinās augt mobilo draudu apjoms, jo tiks pilnveidotas iespējas izkrāpt bankas datus un piekļūt naudas līdzekļiem. Tāpēc seminārā par mobilo drošību eksperti sīkāk apsprieda mobilos apdraudējumus un veidus, kā tos identificēt un potenciālos draudus mazināt.

Noslēdzošajā seminārā, kas tika veltīts lietu internetam un drošībai, dalībnieki runāja par jaunākajām tendencēm. Tā, piemēram, lietu internets arvien vairāk tiek izmantots dažādās nozarēs un sadzīvē, turklāt tā apgūšana ievērojami var samazināt patērētāju privātuma iespējas, jo tās gan ieraksta, gan apkopo lietotāja darbības. Diskusijā sīkāk tika apspriests, kādus apdraudējumus var nest viedās iekārtas, kas iedzīvotājiem jāņem vērā, iegādājoties viedierīces un atbildības sadalīšana, proti, ražotāja atbildība pret patērētāju, patērētāja atbildība pret sabiedrību.

E-prasmju nedēļas laikā notiks gan centrālie pasākumi un diskusijas, kam varēs sekot līdz interneta tiešraidēs, gan arī pasākumi, kas notiks visos Latvijas reģionos: skolās un bibliotēkās, nevalstiskajās organizācijas, pašvaldībās un uzņēmumos. Būs iespējams pārbaudīt savas digitālās prasmes pašnovērtējuma testos un konkursos. E-prasmju nedēļu Latvijā organizē LIKTA un VARAM ar valsts un privātā sektora partneriem un novadu pašvaldībām. E-prasmju nedēļas galvenie partneri ir Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs  un “Microsoft Latvia”. 

Resursi internetā: 64% Latvijas iedzīvotāju izmanto viedtālruni

Izsoles

Visas izsoles