Tehnoloģijas Atpakaļ

CERT.lv vērsušies aptuveni 20 izspiedējvīrusa upuri

CERT.lv vērsušies aptuveni 20 izspiedējvīrusa upuri

Latvijas datordrošības centrā CERT.lv vērsušies aptuveni 20 cilvēki, kuru datori cietuši no izspiedējvīrusa, kas kopš piektdienas “plosās” daudzās valstīs, Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pastāstīja CERT.lv datordrošības speciālists Gints Mālkalnietis.

Viņš atzina, ka upuru skaits Latvijā varētu būt lielāks, jo, iespējams, ne visi ir vērsušies centrā. Visi upuri, par kuriem CERT.lv ir informācija, nav saistīti ar valsts vai pašvaldību iestādēm, un nav ziņots par lielākiem datortīklu bojājumiem.

No šī izspiedējvīrusa cieta desmitiem pasaules valstu. Hakeru radītais vīruss bloķē datorā esošos dokumentus un prasa samaksāt aptuveni 300 – 600 ASV dolārus uz norādīto virtuālās valūtas “bitcoin” kontu. Šifrējošais vīruss uzbrūk tikai ''Windows'' datoriem.

Mālkalnietis raidījumam “Pēcpusdiena” stāstīja, ka CERT.lv neiesaka maksāt, jo tas tikai atbalsta šādu vīrusu radīšanu. Iespējams, ar laiku izdosies atrast veidu, kā failus atšifrēt. Viņš gan atzina, ka diemžēl pastāv iespēja tos neatgūt nekad.

Tāpēc eksperts atgādināja, ka no šādām problēmām sevi var pasargāt, veidojot failu kopijas.

Savukārt no vīrusa varēja pasargāties, savlaicīgi atjaunojot “Windows” programmatūru, jo “caurums”, kuru izmanto izspiedējvīruss, ir “salāpīts” jau pirms diviem mēnešiem, stāstīja Mālkalnietis.  Bet diemžēl cilvēki lēni uzstāda atjauninājumus, un krīt par šādu vīrusu upuriem.

Tikmēr pagājušajā nedēļā sāktā globālā kiberuzbrukuma intensitāte ir mazinājusies, taču bažas par tā sekām ir saglabājušās.  

Jauni uzbrukumi pirmdien, 15.maijā, reģistrēti Āzijā un Eiropā. Tie sākās piektdien, izmantojot ievainojamību “Microsoft” operētājsistēmā.

Pagaidām gan ļaundari šantāžas ceļā iegūtajai virtuālajai naudai nav pieskārušies, kas apgrūtina mēģinājumus atrast vaininiekus. Iestāžu vidū, kuru datorsistēmas ir inficētas, ir Lielbritānijas veselības aprūpes dienests, Vācijas vilcienu operators, ASV loģistikas gigants “Fedex”, kā arī Krievijas Iekšlietu ministrija.

Jau ziņots, ka visā pasaulē šī vīrusa upuru skaits jau pārsniedzis 200  000. Kiberdrošības speciālisti pat pauduši bažas, ka jauni šāda veida uzbrukumi ir neizbēgami, bet to ierobežošana teju neiespējama.

Resursi internetā: CERT.lv vērsušies aptuveni 20 izspiedējvīrusa upuri

Izsoles

Visas izsoles